Udar cieplny - ważna informacja
Udar cieplny - ważna informacja

Udar cieplny - to musisz wiedzieć

Udar cieplny nazywany też słonecznym jest konsekwencją bezpośredniego nasłonecznienia karku oraz głowy. Zaliczany jest do zjawisk niebezpiecznych dla zdrowia, a choć o ryzyku z nim związanym mówi się przede wszystkim w kontekście dzieci i osób starszy, uważać powinien każdy, bez względu na wiek. Walka z jego następstwami jest tym łatwiejsza, im lepiej rozpoznajemy jego objawy i im skuteczniejsi jesteśmy w udzielaniu pierwszej pomocy.

Kiedy mówimy o udarze cieplnym?

Udar cieplny przeważnie jest spowodowany przez zbyt długie wystawianie ciała na działanie promieni słonecznych. Prowadzi to do nieprawidłowej pracy tych ośrodków znajdujących się w organizmie chorego, które odpowiadają za termoregulację, konsekwencją udaru cieplnego jest jednak również odwodnienie oraz nadmierna utrata elektrolitów. Organizm ma problem z oddawaniem ciepła, należy też liczyć się z tym, że w sytuacjach skrajnych udar cieplny może doprowadzić do powikłań tak poważnych, jak choćby przekrwienie opon mózgowych oraz samego mózgu.

Przeważnie z udarem cieplnym mamy do czynienia w gorącym klimacie oraz w okresach upałów, gdy występuje duże nasłonecznienie. Problem może jednak pojawić się nie tylko wówczas, gdy pracujemy na zewnątrz, ale i wtedy, gdy przebywamy w parnych, gorących pomieszczeniach.

Jak objawia się udar cieplny

Udar cieplny to stan, który zwykle nie wiąże się z wcześniejszymi sygnałami rozpoznawczymi wysyłanymi przez organizm. Jego rozpoznanie przeważnie nie jest jednak trudne. Pacjenci, którzy się z nim zmagają, skarżą się zarówno na zawroty, jak i na bóle głowy, pojawia się także zaczerwienienie skóry, często występujące razem z widocznymi poparzeniami. Sama osoba zmagająca się z udarem skarży się zazwyczaj na osłabienie i niepokój. Bywa i tak, że pojawiają się dreszcze oraz sygnały płynące z układu pokarmowego, w tym nudności oraz wymioty. Bóle i zawroty głowy z czasem zyskują na sile, pojawiają się też zaburzenia widzenia i przyspieszenie tętna. Na początku udaru pacjent poci się obficie, z czasem jednak można zauważyć utratę potliwości. Co szczególnie niepokojące, podąża ona w parze z podwyższoną temperaturą ciała, która może wzrosnąć nawet do alarmujących 41 stopni Celsjusza. W skrajnych przypadkach pojawiają się trudności z oddychaniem, a nawet utrata przytomności.

Nie wszystkie objawy udaru cieplnego występują u jednego pacjenta. Nasilanie się ich i zwiększanie się ich liczby powinno jednak skłaniać nas do jak najszybszego wezwania pomocy.

Udar cieplny – pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc w przypadku udaru cieplnego zakłada, przede wszystkim, przeniesienie pacjenta w chłodne, a najlepiej również zaciemnione miejsce. Pomaga poluzowanie ciasnego ubrania oraz ułożenie chorego w takiej pozycji, która wyeliminuje ewentualne objawy ze strony układu oddechowego. W ustaleniu, jak powinna ona wyglądać, pomoże nam spojrzenie na twarz pacjenta. Jeśli jest ona blada, głowa powinna być ułożona niżej niż tułów, jeśli zaś czerwona – najlepsza jest pozycja półleżąca. Pomocne okazują się chłodne okłady zarówno na głowę, jak i na szyję, a gdy sytuacja pacjenta nie poprawia się – wezwanie pogotowia ratunkowego.

 

Baza wiedzy i poradniki

Odzież trudnopalna to rodzaj środków ochrony indywidualnej (ŚOI) stosowanych w celu ochrony ludzi przed niebezpiecznymi czynnikami, w miejscu pracy, w którym występuj...
Skarpety robocze w środowisku roboczym W środowisku roboczym prawidłowe zabezpieczenie nóg jest jednym z najważniejszych wymagań, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracownika. O...
Odzież jednorazowa - cechy, zalety, zastosowanie Odzież jednorazowa jest jednym z głównych środków ochrony indywidualnej stosowanej w medycynie, kosmetologii czy prod...