Wstrząs anafilaktyczny i jego charakterystyka
Wstrząs anafilaktyczny i jego charakterystyka

Wstrząs anafilaktyczny i jego charakterystyka

Wstrząs anafilaktyczny to stan, w którym możemy mówić o bezpośrednim zagrożeniu ludzkiego życia. Może mieć różne przyczyny, a brak odpowiedniej reakcji jest w stanie doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.

Czym jest wstrząs anafilaktyczny?

Termin ten ma dziś nieco inne znaczenie niż jeszcze kilka lat wcześniej. Do pewnego momentu wstrząs anafilaktyczny utożsamialiśmy przede wszystkim ze schorzeniami alergicznymi z samej swojej natury. Dziś ten wachlarz schorzeń systematycznie się rozszerza, choć definicja samego wstrząsu pozostaje taka sama. Mówimy o nim w odniesieniu do nagłej, uogólnionej, szybko postępującej reakcji organizmu pojawiającej się w momencie, w którym jest on narażony czy to na czynnik, czy to na substancję uczulającą. Reakcja anafilaktyczna może być też definiowana jako nasilony w szczególny sposób odczyn uczuleniowy. Jak już wspomniano, choć wstrząs anafilaktyczny wiąże się przede wszystkim z klasycznymi alergenami, dziś wiemy już, że nie tylko one mogą go wywoływać. Lekarze zwracają też uwagę na to, że mogą spowodować go niektóre leki, a czasem nawet wysiłek fizyczny lub alkohol.

Objawy wstrząsu anafilaktycznego

Bez względu na to, jakie rodzaje alergenów odpowiadają za wstrząs anafilaktyczny, jego objawy są bardzo podobne, co ułatwia zarówno rozpoznanie problemu, jak i zareagowanie na jego pojawienie się. Różnica pomiędzy wstrząsem oraz objawami charakteryzującymi klasyczne uczulenie kryje się przede wszystkim w stopniu nasilenia samych objawów. Te pojawiają się nagle, a ich gwałtowne nasilenie możemy zaobserwować nawet w ciągu kilku minut od kontaktu z sytuacją, która je wywołuje.

Co ważne, zwykle objawy te nie dotyczą jednego narządu, ale kilku z nich w tym samym czasie. Przeważnie dominują objawy skórne takie, jak świąd, pokrzywka, zaczerwienienie i obrzęk skóry. Nie mniej częste są jednak również dolegliwości wiążące się z funkcjonowaniem układu oddechowego. Te zwykle mają bardzo gwałtowny przebieg, pacjent zmaga się więc zarówno z napadami kaszlu, jak i z dusznościami oraz świszczącym oddechem. Pojawia się też bezgłos, chrypka oraz poważne trudności w połykaniu. Nieco rzadziej można zaobserwować także objawy wiążące się z funkcjonowaniem układu krążenia. Tu warto wspomnieć o szczególnie niebezpiecznym gwałtownym spadku ciśnienia tętniczego. Może pojawić się też ogólne osłabienie organizmu oraz zawroty głowy.

Wstrząs anafilaktyczny – pierwsza pomoc

W momencie pojawienia się reakcji anafilaktycznej pierwsza pomoc zakłada przede wszystkim podanie pacjentowi adrenaliny. Jeśli mamy do czynienia z osobami, które już wcześniej zmagały się z tym problemem, najprawdopodobniej będą one miały lek przy sobie. Jeśli sytuacja ma miejsce po raz pierwszy, nie powinno się tracić czasu na poszukiwanie leku. Najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego i monitorowanie stanu pacjenta. Jeśli istnieje taka możliwość, dobrze jest odciąć go jak najszybciej od tej substancji, która doprowadziła do pojawienia się reakcji uczuleniowej. Niezbędne jest też reagowanie na konkretne objawy takie, jak wymioty i duszności.

 

 

Baza wiedzy i poradniki

Odzież trudnopalna to rodzaj środków ochrony indywidualnej (ŚOI) stosowanych w celu ochrony ludzi przed niebezpiecznymi czynnikami, w miejscu pracy, w którym występuj...
Skarpety robocze w środowisku roboczym W środowisku roboczym prawidłowe zabezpieczenie nóg jest jednym z najważniejszych wymagań, jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracownika. O...
Odzież jednorazowa - cechy, zalety, zastosowanie Odzież jednorazowa jest jednym z głównych środków ochrony indywidualnej stosowanej w medycynie, kosmetologii czy prod...